13 01 2010

Basur Nedir ?

BASUR HASTALIĞI NEDENLERİ

Başlıca hemoroid sebepleri; kabızlık veya ishal, hamilelik, karın içi tümörleri, Sürekli ayakta veya oturarak çalışma, siroz, bunlardan en önemlisi genellikle memuriyet gibi oturarak çalışan kişilerde görülen fissür veya çatlak denilen durumla başlayan basur hastalığıdır

BELİRTİLERİ

Ön safhalarda anüs kısmında kaşıntı, sonra ki aşamalarda tuvalette kanama görülmesi, Daha sonra sürekli ağrı hali ve elle hiseedilen bir çıkıntı olarak görülmektedir.

HEMOROİD TEŞHİSİ

Teşhis genel cerrahi hekimi tarafından muayene edilerek konur. iç hemeroid olması durumunda gerekiyorsa anoskop veya rektoskop ile makat içersine bakılarak teşhis netleştirilir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta her kaşıntı veya kanama hemoroid değildir. Anal fissür (yırtık), fistül (delik), kötü huylu tümörler, rektal prolaps (sarkma), polipler, kondilom (virüs hastalığı), ülser, abse ve iltihabi barsak hastalıkları olabilir.

Hemoroid hastalığının vücudun ayıp sayılan bölgesinde olması sebebi ile utanmanıza gerek yoktur. bu konuda mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. tıpta utanacak bir durum yoktur. aynı doktora hergün onlarca kişinin hemoroid sıkıntısı ile muayene olduğunu unutmayın. hastalık ilerlediğinde utanmaya kıyasla daha büyük sıkıntılara sebep olabilir ve mecburen aynı doktora geç kalmış olarak gitmek zorunda kalırsınız.


BASUR TEDAVİSİ

Öncelikle bol bol su içilmesi ve yenilen gıdalara dikkat edilmesi gerekir. sebze ve meyve yenilirken şeftali ve muz gibi kabızlık yapacak meyvelerden kaçınmak gerekir.

Hemoroit ´de en önemli sıkıntı yaralı bölgenin hergün basınçla karşılaşması ve ıslak olmasıdır. Bu durumda vücut yarayı iyileştirmekte zorlanır ve yara büyüyebilir. Doktorun vereceği yumşatıcı krem veya fitil ile dışkıdan önce bu bölgeyi rahatlatmak gerekir. Ayrıca bu bölgede ağrı sebebiyle kaslar gerilerek damarları sıkar ve daha çok ağrımasına sebep olur. gerekiyorsa doktorunuz (Anestol gibi) ağrı dindirici bir krem de verecektir. 

Tedavi süresince kesinlikle acılı yemekler, aşırı baharatlı ve hazmı zor yemekler yemeyin. daha çok sıvı gıdalar ve bölünmüş öğünler halinde yemek yiyin. bol sıvı tüketimi ile kabızlığın önüne geçmeniz gerekmektedir.

 

ileri seviye basur durumlarında lazerle tedavi veya şerit yöntemleri ile cerrahi müdahale gerekebilir. Bunlardan en yeni olanı infrared lazerle kurutma tekniğidir. birkça seans halinde uygulanan bu yöntem hasta için daha kolay uygulanan rahatlatıcı bir yöntemdir. Narkoz gerektirmez. dikiş atılmaz. Diğer tedavilere göre kısa sürer.

6
0
0
Yorum Yaz