13 01 2010

Bel Fıtığı Özellikleri

Bel Fıtğının Özellikleri

Bel ağrıları en çok görülen ağrı sebeplerinden biridir. asit tür bel ağrıları kısa sürede kendi kendine geçmektedir. Fakat aşırı ağrılar ve uzun süreli şikayetler bir hastalığın veya bel fıtığının belirtisi olabilir.


Bel Fıtığı Belirtileri:


    * Belde başlayan, kalçaya ve bacağa kadar uzanan ağrı
    * Yürümekle, hareket etmekle, hapşırma, öksürme ve ıkınmayla artan bel ve bacak ağrısı,
    * idrar vb. işlemlerde artan ağrı
    * Erkeklerde ereksiyon(cinsel sertleşme) kaybı, kadınlarda his kaybı
    * Ayak ve bacaklarda kuvvetsizlik,çabuk yorulma
    * Ağrının olduğu tarafa doğru eğilme hissi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı şüpheniz varsa önce bir doktora danışın. bu konuda bizim tavsiye edeceğimiz çok bilinen bazı yanlışlara düşmemenizdir.

    * Ağır cisim kaldırmayın. Ağır kaldırmanız gerekirse belden eğilmek yerine dizlerinizi bükerek yere yaklaşın.
    * Sert tahtaya veya yere yatmayın, bu tip halk arasında kullanılan kulaktan dolma tedaviler size daha çok zarar getirir. Hangi ortamda rahat ediyorsanız o şekilde yatmanız vücudunuz için daha iyidir. (sakın soğuk zemine falan yatmayın, daha büyük hastalıklara yol açarsınız)
    * Oturarak istirahatı öneren bazı yanlış inanışlar da vardır. Oturmak bele daha çok baskı yapar, yan yatarak veya uzanarak dinlenmek daha faydalı olacaktır.
    * Bel çektirme gibi eski usül tedavileri denemeden önce iki kere düşünün. ileri seviye bel fıtığında bel çektirme sinirlerin kopmasına sebep olur.
    * Bel fıtığının türü belirlenmeden yapılacak yanlış ve batıl bir uygulamanın size daha zararlı olacağını unutmayın. bir doktorda çözüm bulamadıysanız tüm tıp dünyasına küsmeyin. 
    * Bel fıtığı ameliyatı düşünüyorsanız çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Kesinlkle uzman ve deneyimli bir beyin cerrahı ve mikro cerrahi uzmanı ile görüşmelisiniz. Her konuda olduğu gibi tıpta da para öncelikli çalışanlar olduğunu unutmayın. 

35
0
0
Yorum Yaz