25 05 2015

İğne Oyaları İle Yapılanlar

İğne oyaları ile bir çok el işi yapılabilir. Yazmadan tutunda tülbente kadar baş örtüleri yapabilir, öasa örtüleri ve tesbih uçları hazırlayabilirsiniz. Geçmişten günümüze kadar gelenek haline gelen bir el işi olan iğne oyaları Anadolu kadınlarının vazgeçilmezidir. Ev hanımda boş vakitlerini geçirmek için el işleri ile uğraşırlar. Bu el işlerinin büyük bir kısmını da iğne oyaları oluşturur. Çünkü iğne oyası ile bir çok el işi hazırlanabiliyor.

İğne oyası ile genellikle baş örtüleri yapılsa da farklı işler için de kullanılıyor. Mesela tesbih ucu için yapılan motifler ile tesbihler süslenebiliyor. Veya fular yapılabiliyor. Daha fazlası : http://www.yenihobiler.com/el-isleri/igne-oyasi/

İğne işi ile yapılan tülbentler harika göründüğünden bayanlar çeyizlere mutlaka tülbent oyaları koyuyorlar. Baş örtüsü olarak kullanılan tülbentler iğne oyası ile yapıldığında daha modern ve çekici görünüyor. 

Sadece iğne oyası değil tığ oyası ile de güzel işler çıkartılabilir. Eğer sizlerde oyalar yapmak istiyorsanız oya örnekleri sayfamızı ziyaret ederek birbirinden güzel oyalara göz atabilirsiniz. Hem iğne oyaları hemde tığ oyaları yer alıyor.

142
0
0
Yorum Yaz