12 01 2010

Kulağın Bölümleri ve Görevleri

 

Kulağın Bölümleri ve Görevleri

Kulağımız vücudumuza bağlı duyma yetisine sahip bir organımızdır. Hiç düşündünüz mü kulağımızın olmadığını ya da sağır insanların yaşamlarına hiç baktınız mı duymayarak nasıl anlaşıyorlar diye. Bunun için çevrenizde bu şekilde olan insanları anlamanız yeterli olacaktır. Öncelikle size kulağın bölümlerini tanıtalım ve buna bağlı olarakta bu bölümlerin görevlerinden bahsedelim.

Kulağımız 3 bölümden oluşmaktadır. İç kulak, orta kulak ve dış kulak. Bu bölümlerin özelliklerini ve görevlerini şu şekilde açıklayabiliriz.

İç Kulak: Salyangoz, yarım daire ve dalız kanallarından oluşmaktadır. Dalız kanalı, dışarıda oluşan ses dalgalarını salyangoz bölümüne iletir. Buraya gelen ses dalgaları ise burada bulunan sinirler sayesinde beyine ulaştırılır. Yarım daire kanalları ise vücudun dengesinin düzenli olup olmadığını beyinciğe bildirir.

Dış Kulak: Kulak yolu ve kulak kepçesinden oluşmaktadır. Kulak zarı dediğimiz kısım ise kulak yolunun en sonundadır. Kulak kepçemiz kıkırdaktan oluşmuştur. Ayrıca bildiğimiz üzere kulağımız sarı bir sıvı salgılamaktadır. Bu sarı sıvı ve kulak yolunda bulunan kıllar sayesinde kulağımıza toz vs girmesini engellenmektedir.

Orta Kulak: Orta kulak bölümü örs,üzengi ve çekiç kemikleri olmak üzere 3 bölümden oluşur. Bu bölümdeki en küçük kemik üzengi kemiğidir. Bu bölüm köprü görevini görmekte ve kulak zarını iç kulak kısmına bağlamaktadır. Östaki borusu ise, bu bölümden yutak kısmına açılmaktadır. Bu sayede vücut, basınç farkını dengeleyip kulak zarının yırtılmasını önler.

10232
0
0
Yorum Yaz