12 01 2010

Kurdeşen Hastalığı

 

Kurdeşen Hastalığı Nedir ve Nedenleri Nelerdir ?

Kurdeşen hastalığı, halk arasında bazen bu hastalık alerji olarakta bilinmektedir. Fakat alerjiden daha farklı bir hastalıktır.  Tıpta ise “ürtiker” olarak nitelendirilmektedir.  Kurdeşen hastalığı cildinizde bir anda oluşur ve ciddi anlamda kaşınmaya başlarsınız. Kaşınılan yerler genellikle kırmızı kabarıklık şeklindedir. Kurdeşen hastalığının ortaya çıkmasının bir çok nedeni vardır. Genel olarak, vücudun değişik maddelere karşı tepkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Stres her ne kadar kurdeşen çıkmasında çok önemli bir faktördür. Ayrıca yediğiniz bazı yiyecekler, güneşte fazla kalınması veya arı sokması bile kurdeşene sebebiyet verebilir. Ek olarak hormonal bozukluklarda kurdeşenin ortaya çıkmasına neden olur.

Kurdeşen hastalığının belirtileri olarak vücudunuzda kaşınmalar başlar ve bu kaşınan yerler kırmızı kabarıklar şeklinde vücutta belirir. Fakat oluşan bu kızarıklar bir ileri safhada şişlik olarak baş gösterebilir. Ayrıca kızarıkların birisi geçmeye başlarken vücudunuzun başka bir yerinde kızarıklık ortaya çıkabilir. Genellikle kurdeşen hastalığı, kolda,yüzde ve bacak kısmında görülebilir fakat ileri safhadaki kurdeşen vakalarında kızarıklıklar tüm vücuda yayılmış olabilir.

Kurdeşen hastalığını tedavi edebilmek için, en önemli faktör olan stresten uzak durmalısınız. Bu sayede kurdeşeni kısa sürede yok etmeniz olasıdır. Yediğiniz bazı şeyler alerji yapmışta olabilir. Bunun için son 1-2 günde yediğiniz yiyecekler uzak durabilirsiniz. Kurdeşen hastalığının tedavisi için ilaç kullanmanız gerekebilir fakat bu ilaç kullanımı mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışarak uygulayınız. Zira yanlış bir ilaç uygulaması kurdeşeni daha da arttırabilir.

44
0
0
Yorum Yaz